Мета: - ознайомити
дітей з реалізацією їх прав, з порушеннями прав дитини; сприяти поширенню
правової культури та освіченості в учнівському середовищі; - розвивати творчі
здібності учнів; - виховувати бажання вивчати, поглиблювати правові знання;
виховувати доброзичливість, людяність, відповідальність.
Хід заняття
Розповідь вчителя.
Усі люди зв'язані з певним соціальним середовищем, в якому вони
народжуються і формуються. Поза соціальним середовищем, поза суспільством
людина немислима. Як кожний ставиться до середовища — питання важливе і для
суспільства, і для окремої особи.
Соціальне середовище постає перед людиною в конкретній
історичній формі — як усталений спосіб життя, як створені суспільством
соціальні, матеріальні й духовні цінності, як спосіб та умови їх виробництва,
розподілу і споживання.
Соціальне середовище — це уклад життя людей, що включає їхню
працю, суспільно-політичну діяльність, побут, рівень добробуту, дозвілля,
духовну атмосферу суспільства, систему пануючих ідеалів, законів, звичаїв, традицій.
Воно становить не просто соціальний фон, на якому діє людина, а всю систему
життєдіяльності суспільства, що активно включає особу в соціальні зв'язки. Тому
людина не може не виявляти свого ставлення до способу життя, до соціального
середовища. І своєю поведінкою вона підтримує, зміцнює його або ж, навпаки,
послаблює.
Для свого успішного функціонування те чи інше суспільство
потребує підтримки кожним усталеного способу життя, його законів, ідеалів,
звичаїв, традицій, соціальних інститутів, форм праці, виробництва і розподілу.
Під впливом соціальних потреб ще на світанку історії, в первісному
суспільстві, склалися прості норми людської поведінки, які зобов'язували всіх
членів общини поважати і практично підтримувати усталені громадські порядки.
В інтересах збереження існуючої системи суспільних відносин
держава створює право — систему законів, виконання яких зберігає і зміцнює
соціальне середовище, спосіб життя.
Додержання законів забезпечується примусовою силою держави —
армією, судом, органами охорони громадського порядку.
Але суспільство потребує ще й моральної підтримки цих законів —
їх морального виправдання, добровільного додержання. Неповага до них
розцінюється і як порушення норм моралі.
Із правовими питаннями ми зустрічаємось часто. Помилковою є
думка, ніби сфера застосування права обмежується покаранням осіб, які вчинили
різні правопорушення. Багато хто з учнів дивується, дізнавшись, що наші
повсякденні вчинки часто мають правову оцінку.
Право, закони супроводжують людину все її життя. Щоб уміло і
правильно користуватись своїми правами і добре виконувати свої обов'язки, не
порушуючи прав і законних інтересів інших, треба знати закони. Звичайно, у
вашому віці неможливо знати детально всі закони. Але основне, що стосується
вас, ви повинні знати.
В країні Прав дитини, як і в будь-якій демократичній країні,
найважливішими є закони, які захищають права людини, зокрема
права
дитини.
У 1989 році Організація Об’єднаних Націй (ООН ) прийняла
Конвенцію про права дитини. Цей документ містить 54 статті, в
яких
детально розписано всі Ваші права. Конвенція сповістила світові,
що
кожна дитина, хоч би в якій країні вона народилася, якої
національності
була, має право на піклування і захист, навчання і розвиток
своїх
здібностей, тобто на щасливе дитинство. Україна приєдналася до
цієї
Конвенції, і тому кожна дитина у нашій державі має право на
навчання
і отримання безкоштовної медичної допомоги.
Запитання для обговорення:
Уявіть, що вам доручили відповідальну роботу — скласти перелік
прав, якими могли б користуватися всі діти. Що б ви
запропонували?
А ось деякі права, внесені до Конвенції про права дитини.
Кожна дитина має право:
• на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового,
духовного,
морального та соціального розвитку;
• на захист здоров'я та медично-санітарне обслуговування;
• на захист від поганого поводження, від відсутності турботи з
боку
батьків або тих, хто забезпечує за нею догляд;
• на захист від жорстоких, нелюдських або таких, що принижують
гідність людини, видів дій чи покарання;
• на захист від будь-якого покарання;
• на захист від сексуальних домагань;
• на проживання з батьками та на підтримку контакту з батьками у
разі
їх розлучення;
• на вільне висловлювання поглядів з усіх питань, що стосуються
життя;
• на свободу думки, совісті, віросповідання;
• на особисте життя, на недоторканність житла, таємницю
кореспонденції.
«Рольова гра» (робота в групах)
Учитель об’єднує учнів у групи за кольоровими хмаринками,
пропонує
пограти в рольову гру та обговорити, яке право, визначене
Конвенцією про
права дитини, було порушено стосовно кожного з відомих їм з
дитинства
казкових героїв.
Група 1: Мачуха з ранку до вечора примушує Попелюшку працювати.
Нещасній дівчинці заборонено брати участь в іграх та забавах
сестер (казка
«Попелюшка, Ш. Перро).
Група 2: Опікун Гаррі Потерра перехоплює і читає листи, що
надходять хлопчику зі школи чарівників Хогвартсу (роман «Гаррі
Потерр і
таємна кімната, Дж. К. Роулінг)
Група 3: Цибуліно допоміг Гарбузу повернути його будиночок. За
це
його посадили у в’язницю (казка «Пригоди Цибуліно», Дж. Родарі).
Група 4: Падчерку вивезли у зимовий ліс, щоб вона знайшла квіти
(казка «Дванадцять місяців», С. Маршака).
Учитель:
Звернемося ще раз до казкових героїв, щоб зрозуміти, які
порушення
прав дитини, можуть траплятися в житті.
Запитання до учнів.
Учитель роздає роздруковані картки із запитаннями і просить
учнів по черзі зачитати по одному запитанню й відповісти на нього.
Орієнтовний перелік запитань:
1. На яких принципах у нашому суспільстві ґрунтується
право? (На принципах моралі.)
2. Яку відповідальність за свої аморальні вчинки несе людина
віком до 14 років? (Вона несе відповідальність перед школою, товаришами,
сім'єю. При неодноразових порушеннях можлива відповідальність перед комісією у
справах неповнолітніх).
3. Яку юридичну відповідальність несе людина в 14 років?
(У 14 років настає кримінальна відповідальність за вчинення ряду злочинів:
вбивство, заподіяння тілесних уш
коджень, зґвалтування, пограбування, розбій, крадіжка, злісне і особливо злісне хуліганство, розкрадання вогнепальної зброї, боєприпасів, наркотичних речовин, умисне вчинення дій, що можуть викликати аварію потяга, умисне знищення або пошкодження майна.)
коджень, зґвалтування, пограбування, розбій, крадіжка, злісне і особливо злісне хуліганство, розкрадання вогнепальної зброї, боєприпасів, наркотичних речовин, умисне вчинення дій, що можуть викликати аварію потяга, умисне знищення або пошкодження майна.)
4. Яка відповідальність настає в 15 років? (Майнова відповідальність
за заподіяння майнової шкоди.)
5. Яка відповідальність настає в 16 років?
(Кримінальна, відповідальність за всі види злочинів.)
6. Яка відповідальність настає з 18 років? (18 років — це
повне цивільне повноліття, коли настає відповідальність за всіма законами.)
7. Які ви знаєте органи правопорядку? (Суд, арбітраж, органи
внутрішніх справ.)
8. Що для кожного з вас є найбільшим злочином?
9. У якому, законодавчому документі нашої держави закріплено
право на освіту? (У Конституції України.)
10. А в яких документах викладені обов'язки учнів? (У
«Законі про освіту», Статуті школи, Правилах для учнів.)
11. Чи може учень працювати у вільний від навчання час (на
канікулах)? З якого віку? Що для цього потрібно? Чи знаєте ви, куди звернутись?
(Так, може. З 14 років. Для
цього потрібні заява батьків, дозвіл школи. Звертатися можна у соціальний
відділ для молоді або в інспекцію у справах неповнолітніх.)
12. Які правопорушення найчастіше бувають у нашій школі?
13. Якщо ви стоїте на шкільному обліку як схильні до правопорушень,
чи знаєте ви, як треба себе поводити, щоб вас зняли з обліку?
14. Що розуміється в адміністративному законодавстві під
терміном «громадське місце»? (Вулиці,
вокзали, кінотеатри, театри, магазини, установи, бібліотеки, музеї, салони
громадських видів транспорту, житлові будинки, подвір'я житлових будинків,
школи тощо.)
15. Назвіть кілька прикладів
протизаконної поведінки в громадських місцях.
16. Чи є серед ваших знайомих працівники міліції?
17. Чи міг би ти стати на захист людини, яку б'ють, грабують
чи хочуть вбити?
18. Що означає «охороняти природу»? (Не допускати та кого
впливу на навколишнє середовище, яке погіршувало б його. Здійснювати заходи
проти викидів шкідливих газів в атмосферу, шкідливих стічних вод у річки,
озера, моря. Виправляти помилки, допущені людьми в минулому: очищати річки й
озера, відновлювати ліси, зберігати зникаючі види тварин і рослин.)
19. Які ви знаєте основні обов'язки батьків і дітей?
(Обов'язок батьків — виховувати дітей, піклуватися про їхній фізичний і
моральний розвиток, підготовку їх до праці. Батьки зобов'язані утримувати своїх
неповнолітніх дітей, а в разі потреби — повнолітніх непрацездатних дітей.
Обов'язок дітей — піклуватися про батьків. У разі, якщо батьки непрацездатні й
потребують допомоги, повнолітні працездатні діти їх утримують.)
20. Де, коли, у яких випадках кожній людині в житті можуть
стати у нагоді юридичні знання? (Коли людина сама порушила закон або коли
допущено порушення закону щодо неї.)
21. Порівняйте дві галузі знань: медицину і правознавство.
Скажіть, що спільне ви бачите між ними? (В обох галузях лікують людей: медицина
лікує тіло, а правознавство — розум, вчинки людей.)
Комментариев нет:
Отправить комментарий