Тема. Кислоти: поширеність у природі, виявлення, використання. Заходи безпеки під час роботи з
кислотами. Класифікація кислот.
Мета:ознайомити
з поширеністю кислот у природі та їх використанням, сформувати вміння виявляти
кислоти за допомогою індикаторів:розглянути правила безпеки при роботі з
кислотами;розвивати вміння логічно та критично мислити, творчо використовувати
отриману інформацію.
Обладнання: зразки кислот, таблиця кислот.
Базові поняття та терміни: кислоти, основність, індикатори,індикаторний папір, густина.
Хід уроку
1. Організаційний
момент.
Сподіваюся, ви надаєте перевагу здоровому способу життя і дбаєте, щоб ваш
організм щодня одержував необхідну порцію аскорбінової кислоти. Вона, як і цитринова, міститься в
соку цитрини, грейпфруту, помаранчі. Переконана, що належне місце у вашому
раціоні відведено кефіру, біо – йогуртам та іншим кисломолочним продуктам.
Гадаю, ви не зловживаєте кислою харчовою добавкою, що зветься оцтом. Якщо так,
то вам не знадобиться аспірин — ацетилсаліцилова кислота, і не доведеться
витрачати грошей на препарати, щоб зменшити кислотність шлункового соку і
позбавитись печії.
Упевнена, що зараз ви самі назвете тему нашого уроку. (Кислоти).
Сьогодні на уроці ми починаємо
вивчати кислоти, ознайомимося з класифікацією кислот, деякими фізичними
властивостями та поширеністю в природі. Доповнимо таблицю кислот.
2. Актуалізація
опорних знань.
Питання
до учнів.
*Які
класи складних речовин вам відомі?
*Які
речовини називають оксидами?
*На які
групи поділяються оксиди?
*Які оксиди
називаються основними? кислотними? амфотерними?
*Які
оксиди належать до основних? до кислотних ?до амфотерних? Наведіть приклади.
*З якими
речовинами реагують кислотні оксиди?
*Закінчіть
рівняння реакцій , назвіть утворені речовини:
SO2
+ H2O =
SO3
+ H2O =
CO2
+ H2O =
N2O5
+ H2O =
*Складіть формули
оксидів, яким відповідають кислоти.
HNO3 -------------
H2CO3 -------
H2SO4 -------
H2SiO3 ------
3. Вивчення нового
матеріалу.
Поширеність
кислот у природі.
*Розповіді
учнів.
Учні, що підготували повідомлення, розповідають про поширеність деяких
кислот у природі та в побуті ( наприклад, про мурашину , оцтову,
нітратну, ортофосфатну, хлоридну
кислоти.)
Кислоти є одними з найважливіших речовин у промисловості, і не тільки в
хімічній. Найбільша увага приділяється сульфатній, нітратній, хлорид ній та
фосфорній кислотам. Їх добувають на хімічних заводах у величезних кількостях,
особливо сульфатну. Часто навіть про рівень якої – небудь країни судять по
тому, скільки вона виробляє сульфатної кислоти. А це саме тому, що сульфатну
кислоту використовують майже у всіх галузях народного господарства. Без цих
кислот неможливо виготовляти метали, тканини, папір, мінеральні добрива тощо.
Величезні об'єми сульфатної кислоти витрачаються у виробництві кольорових металів,
мийних засобів, ліків, барвників, вибухових матеріалів, акумуляторів і
сірників.
У великих кількостях кислоти використовує і харчова промисловість, і не
тільки як смакові приправи для надання кислого смаку. В більшості випадків
кислоти (оцтова, лимонна, бензойна, винна, щавлева) використовуються як
консерванти — речовини, які уповільнюють псування харчових продуктів.
Майже в кожному домі є оцет (розчин оцтової кислоти ) і лимонна кислота для
приготування їжі.
Сектор ,, Вчені - домогосподарки".
Першими індикаторами були барвники, які містяться у деяких плодах, квітах.
Де ж у повсякденному житті ми стикаємося з дією кислот на індикатори? Чому
досвідчені господині, коли готують червоний борщ або інші страви з буряку,
обов'язково додають сік цитрину або оцет? ( Під дією кислоти барвник набуває
яскравішого червоного відтінку.)
Давайте
з'ясуємо, що ж таке індикатор?( Речовини під час дії на них кислот набувають
певного забарвлення або втрачають його. Такі речовини названо індикаторами. Зміна
забарвлення індикатора є наслідком його взаємодії з кислотою
В домашній аптечці завжди
знайдеться аскорбінова кислота (вітамін С), ацетилсаліцилова кислота (аспірин)
і борна кислота (її розчин використовується для дезінфекції).
З кислотами ми маємо діло досить часто. Дощову воду можна вважати слабким
розчином карбонатної кислоти, бо у воді розчиняється вуглекислий газ. Після
грози у воді з'являється і нітратна кислота, яка утворюється з оксидів
Нітрогену під час блискавки, а також під час роботи реактивних двигунів
літаків. Щороку на землю випадає приблизно 100 млн. т. нітратної кислоти.
Останнім часом у воді є і сульфатна кислота. SO2 , який
перетворюється на сульфатну кислоту. Кислоти є
і в нашій їжі, а саме у фруктах та соусах. Це — оцтова, масляна ,
яблучна , молочна та багато інших кислот. Синільна кислота є сильною отрутою.
Вона в незначній кількості міститься в ядрі кісточок слив, абрикос мигдалю.
Кислоти є і в рослинах, які використовують їх для захисту. Відомо понад 800
видів рослин, що використовують синільну кислоту. Лишайники виділяють так звані
лишайникові кислоти, які поступово граніт перетворюють на порох.
В отруйній залозі мурашки може бути до 70/ мурашиної кислоти. Міститься
вона в соці кропиви і в виділеннях деяких гусениць. Деякі жуки для самозахисту
стріляють парою сульфатної кислоти.
В людському організмі теж є кислоти. Це амінокислоти, з яких утворюються
білки. У продуктах обміну можна виявити молочну, лимону та оцтову кислоти. А в
шлунку людини є хлорид на кислота, яка вбиває бактерії. Тому, коли людина має
понижену кислотність, то їй призначають пити слабкий розчин хлоридної кислоти.
Кислотним
оксидам відповідають кислоти, більша кількість кислотних оксидів реагує з водою
з утворенням кислоти.
Учням
пропонується заповнити схему формулами кислот, зразки яких було
продемонстровано. Підкресліть символ хімічного елемента, який є у складі кожної
кислоти.
Неорганічні кислоти.
Закресліть зайві слова у твердженнях.
А)
частина молекули кислоти, що сполучена з атомом (атомами) Гідрогену, Оксигену,
Сульфуру, називається кислотним залишком /
кислотним оксидом;
Б) валентність кислотних залишків визначається
кількістю атомів Гідрогену / Оксигену;
В) кислоти поділяються на оксигеновмісні та безоксигенові за
наявністю в їх складі Гідрогену / Оксигену;
Г)
кислоти поділяють на одно-, дво-, три-, і багато основні за кількістю атомів Гідрогену / Оксигену, що
можуть заміщуватися атомами металевих елементів;
Д)відповідних
кислотних оксидів не мають оксигеновмісні /
безоксигенові кислоти;
Кислотами
називають складні речовини, які містять атоми Гідрогену і кислотний залишок.
Валентність кислотного залишку визначається кількістю атомів Гідрогену.
Формули і назви
деяких неорганічних кислот ми записали в таблицю під час вивчення властивостей
оксидів. Продовжимо таблицю кислот. ( Учні дописують таблицю кислот ).
За складом
кислоти діляться на такі:
1)
оксигеновмісні й безоксигенові ;
2)
за кількістю атомів Гідрогену --- одно-
, дво -, і триосновні.
Приклади:
*сульфатна кислота H2SO4 --- оксигеновмісна,
двоосновна;
*хлорид на кислота HCI --- безоксигенова, одноосновна.
За агрегатним станом багато кислот є рідинами (HNO3, H2SO4), але є
і тверді кислоти ( H3PO4 , HPO3 ,H2SIO3).
Хлоридна кислота є розчином у воді газу хлороводню.
Деякі кислоти небезпечні для людини і потребують під час роботи дотримання
правил техніки безпеки. Особливо небезпечні:
·
сульфатна кислота ( Н2SO4), яка
поглинає вологу ( гігроскопічність ) і тому викликає глибокі хімічні опіки
(особливо небезпечним є потрапляння в очі ) ;
·
Концентрована хлорид на кислота ( до 40%
НСI) – небезпечно вдихання парів ;
·
Нітратна кислота (НNO3) ---
руйнує білки.
·
ТБ: якщо кислота потрапила на шкіру або
очі , треба негайно змити великою кількістю проточної води.
Багато харчових продуктів кислі на смак, тому що містять органічні кислоти,
які ми будемо вивчати пізніше.
4. Практичне застосування набутих знань.
1.Установіть відповідність між формулами
оксидів і формулами відповідних кислот.
А.SO3 1. H2S
Б.N2O5 2. H2SIO3
В.SiO2 3. H2SO4
Г.SO2 4.
HNO3
5 .H2SO3.
2.Установіть відповідність між назвою кислоти і групою, до якої вона
належить.
А.Хлоридна
Б. Нітратна
В. Ортофосфатна
Г. Карбонатна
1.Двохосновна, оксигеновмісна
2.Триосновна, оксигеновмісна
3.Одноосновна, безоксигеновмісна
4.Одноосновна, оксигеновмісна.
3. ,,Біла
ворона".
Виявити у
кожному ряду зайву кислоту.
А). НСl, НF, Н3РО4,
НI.
Б) .Н2S , Н2SO4, Н2СО3,
НI.
В). НI, Н3РО4,
НNO3, НBr .
4.Складіть
формули кислот за кислотними залишками (умовна валентність зазначена ):
РО4,
Вr, СI , РО4
,SіО3 ,СО3, ,SO3 ,F .
Дайте назви
відповідним кислотам.
5.Напишіть
формули хлоридної ,бромідної ,сульфідної
,йодоводневої та фтороводневої , кислот. До якого типу кислот вони
належать ? Яку основність мають ?
6.Дано дві
пробірки з прозорими розчинами. Відомо, що в одній з них кислота, а в іншій
вода. Запропонуйте метод, за яким можна знайти, в якій з пробірок кислота.
7.Визначте
масові частки всіх елементів у карбонатній кислоті.
8.А зараз ваші
однокласники загадають загадки. Уважно послухайте та здогадайтесь, про які
речовини йде мова.
9.,,Павутинка думок".
Усі групи
отримують однакове завдання.
n Побудуйте
,,павутинку думок". Та група, яка першою виконає це завдання, виходить до
дошки та коментує побудовану схему.На це відводиться 2 хвилини.
n ,,Павутинка
думок".
n Неметали. Оксигеновмісні. Прості.
Безоксигенові.
n Амфотерні. Неорганічні речовини. Кислоти.
n Оксиди.
Складні. Основні.
n Метали. Кислотні..
n
Узагальнення та систематизація знань.
Відгадай
загадки.
1.Кислоту ми цю вживаєм
У вигляді
напоїв:
Газуватих,
ароматних й
Різнокольорових.
(Карбонатна).
2.Цей хімік у
світі знань
Для учнів шкіл
усіх.
Таблицю він
придумав
І допоміг усім. (Менделєєв).
3.Кислота ця
непроста,
Містить Нітроген
вона,
Тим
відрізняється від усіх,
Що солі всі її
розчиняються у воді. (Нітратна ).
4.Індикатор — чарівний,
Колір змінить
вмить він свій,
У кислому він
червоніє,
А в лужному
синіє. (Лакмус).
5.,,Аш" у
формулі читайте
І прошу:
запам'ятайте!
Я — в основі, в
кислоті,
Я — найлегший.
Ось він --- Я!
Відгадай моє
ім'я.
6.Кислота я
найсильніша,
Нелетка і
масляниста.
У кислотному
ряду
Командиром я стою.
(Сірчана
або Сульфатна).
7.Газ безбарвний
і різкий
Важчий за
повітря,
Не боїться він
води
Й розчиняється
завжди,
Ще й ,,
димить" у повітрі.(Хлороводень).
8.Цю кислоту
називають хлібом хімічної промисловості. (Сульфатна ).
9.Цю кислоту
застосовують як смаковий засіб для консервування та маринування овочів. (Оцтова
).
10.Ця кислота
міститься у шлунковому соку. (Хлоридна).
11.Ця кислота
міститься у кефірі.(Молочна).
12.Завдякисолям
цієї кислоти рослини синтезують білок. (Нітратної).
13.З допомогою
якої речовини можемо чистити яйця, не розбиваючи шкарлупи? (Кислоти ).
14. У ХVII – XVIII ст..в країні цю
речовину називали ,,солоний спирт", ,,морська кислота". В 1790 році
академік Лаксман увів для неї назву, якою ми користуємось дотепер.(Соляна,
або хлоридна кислота.)
Речовина ця —
складна,
Є рідкою як
вода.
Якщо сіль
зустріне враз.
Осад випаде чи
газ?
А метали
попадуть —
Гази вгору знов
підуть!
Індикатор в ній
одразу
Червоніє по
заказу,
Колір швидко він
міняє
Нас усіх
попереджає:
Щоб не трапилось
біди
Будь завжди
обачним ти!
( Учень розказує
вірш і демонструє досліди.)
Н2SO4 + CаСО3— ( виділення газу )
Н2SO4 + Mg —
(виділення газу).
Н2SO4 +
лакмус — (червоний колір).
Н2SO4 + ВаСI2 — (білий осад ).
Отже, це
………..(кислота).
( Учень записує
на дошці рівняння реакції, які проводив).
Наступне завдання ---,, Чи
знаєш ти формули?" Для того , щоб відповісти на це запитання, кожна група
повинна взяти додаток ( де зображено ,, Ромашку Блума") і вписати в
пелюстки квітів відповідні хімічні символи для того, щоб утворилися формули
(перша група записує формули кислот, дгуга --- формули оксидів ).На виконання
цього завдання відводиться 1 хвилина. Після закінчення роботи кожна група
вивішує на дошці свій результат. Усі учні перевіряють виконану роботу.
,,Ромашка
Блума".
V.
Рефлексивно – оцінювальний етап.
Аналіз
досягнення запланованих цілей.
Урок
закінчується. Спробуйте відповісти на запитання: який результат цього уроку?
Почнемо із запланованого: чи досягли ми цілей?
( Відповіді
учнів ).
Домашнє завдання.
Повторити
оксиди та вивчити фізичні властивості
кислот. Виконати завдання 66-70 на стор. 43.
Підбиття
підсумків уроку.
Комментариев нет:
Отправить комментарий